Pałac Kamieniec Pałac Kamieniec
Pałac Kamieniec Pałac Kamieniec
image

historia

alt text
Pałac Kamieniec

ROZKWIT

Majątek w Kamieńcu przeżywał rozkwit za czasów rodziny von Seherr-Thoss, za sprawą Artura von Seherr-Thoss. Dwa lata po zakupie Pałacu zlecił on jego przebudowę oraz modernizację folwarku. Barokowy pałac został wówczas powiększony o skrzydło północne, a wejście zyskało portal z piaskowca.

LATA 1883-1945

Do pierwszej połowy XX wieku majątek w Kamieńcu intensywnie się rozwijał. Barokowy ogród stał się ogrodem krajobrazowym i był stale upiększany. Na jego skraju powstała herbaciarnia. W folwarku rozwijała się uprawa owoców i zbóż, sprzedawanych w okolicznych miasteczkach i uzdrowiskach.

Lata powojenne to dla Kamieńca czas największych zniszczeń. Pałac i zabudowania folwarczne pełniły funkcje mieszkalno-użytkowe, budynki nie były remontowane, stworzono tu także składnicę nawozów. Ostatni mieszkańcy opuścili go w 2004 r., a pałac był dewastowany i rozkradany.

W roku 2009 Kamieniec przeszedł w ręce obecnych właścicieli. Rozpoczął się remont poprzedzony specjalistycznymi opracowaniami i projektami. Wnętrzom przywrócono dawny blask, udało się także odtworzyć historyczny ogród, powiększony następnie o część południową i północną na dziedzińcu folwarcznym.

Miejsce z duszą